Week 1 (May 21-25)

Lecture series:

Emily Clader: The Gauged Linear Sigma Model
Todor Milanov: The Landau-Ginzburg B-model
Dimitri Zvonkine: Semisimple CohFTs

Confirmed Speakers:

Qile Chen
Felix Janda
Y.-P. Lee
Chiu-Chu Melissa Liu
Steffen Marcus
Jeongseok Oh
Andrei Okounkov
Rachel Webb

Schedule:

Note: Breakfast will be served every weekday in the Superior room of the Cliff Lodge (note change of location). Lunch will be in Primrose B.  Dinners will be taken together on all weekdays except those with a free afternoon; dinners will be either in Primrose B or the Superior Room. All talks will be held in Primrose A.

May 21 May 22 May 23 May 24 May 25
Mon Tues Wedn Thurs Fri
8:00-9:00 am Breakfast together (Cliff Lodge, Superior Room)
9:15-10:00 am D Zvonkine D Zvonkine D Zvonkine D Zvonkine D Zvonkine
10:15-11:00 am T Milanov T Milanov T Milanov T Milanov T Milanov
Break
11:30-12:15 E Clader E Clader E Clader E Clader E Clader
12:30-2:00 pm Lunch together (Cliff Lodge, Primrose B)
2:00-3:00 pm S Marcus A Okounkov
Free Afternoon
(dinner on your own)
C-C Liu Y-P Lee
3:00-3:30 pm Break Break
3:30-4:30 Q Chen R Webb J Oh F Janda
6:00-7:00 pm  Dinner (Superior) Dinner (Primrose B)  Dinner (Superior)  Dinner (Superior)

 

Week 2 (May 28-June 1)

Lecture series:

Wei-Ping Li: p-fields and cosection localization
Dusty Ross: Localization and Mirror Theorems
Mark Shoemaker: Matrix Factorizations and the virtual class

Confirmed Speakers:

Aaron Bertram
Vance Blankers
Olivia Dumitrescu
Rongxiao Mi
Nathan Priddis
Ursula Whitcher
Ming Zhang
Jie Zhou
Zijun Zhou

Schedule:

Note: Breakfast will be served every weekday in the Superior room of the Cliff Lodge (note change of location). Lunch will be in Primrose A.  Dinners will be taken together on all weekdays except those with a free afternoon; dinners will be either in Primrose B or the Superior Room. All talks will be held in Primrose B.

May 28 May 29 May 30 May 31 June 1
Mon Tues Wedn Thurs Fri
8:00-9:00 am Breakfast together (Cliff Lodge, Superior Room)
9:15-10:00 am D Ross D Ross D Ross D Ross D Ross
10:15-11:00 am W-P Li W-P Li W-P Li W-P Li W-P Li
Coffee Break
11:30-12:15 M Shoemaker M Shoemaker M Shoemaker M Shoemaker M Shoemaker
12:30-2:00 pm Lunch together (Cliff Lodge, Primrose B)
2:00-3:00 pm
Free Afternoon
(dinner on your own)
Jie Zhou O Dumitrescu A Bertram
Free Afternoon
(dinner on your own)
3:00-3:30 pm Coffee Break
3:30-4:00 pm U Whitcher M Zhang Zijun Zhou
4:00-4:30 pm N Priddis R Mi V Blankers
6:00-7:00 pm Dinner (Superior) Dinner (Primrose A) Dinner (Superior)